Pamięć fotograficzna może być dla nas wsparciem, ale czy zawsze?
Pamięć fotograficzna nazywana także pamięcią ejdetyczną kiedyś była przedmiotem badań naukowców. Oceniano ją jako trudną do sprawdzenia umiejętność. Ostatecznie została potwierdzona badaniami i występuje zdecydowanie częściej u dzieci niż u dorosłych.
Badania pokazują, że pamięć fotograficzna występuje u niektórych bez ćwiczeń, ale także można ją wyćwiczyć stosując mnemotechniki, czyli techniki pamięciowe.
Naturalnie występująca pamięć fotograficzna częściej występuje u dzieci. Dysponuje nią około 20% dzieci około 6 roku życia. Wraz z wiekiem umiejętność ta zanika, a wśród dorosłych występuje już u poniżej 1% populacji. Można by było powiedzieć, że nieużywany organ zanika i podobnie jest z funkcjami kognitywnymi.
Demencja Cyfrowa
W czasopismach medycznych pojawiają się badania dotyczące demencji cyfrowej. Telefony pamiętają za nas…
Zjawisko cyfrowej demencji po części wynika z tego, że bardzo wiele informacji, które standardowo przechowywaliśmy w głowie teraz mamy na telefonie… Kiedyś kierowca musiał wyobrazić sobie drogę i jakoś ją zapamiętać. W dzisiejszych czasach korzystamy z map Google. W latach 90 człowiek znał na pamięć telefony do przynajmniej części swoich znajomych i bliskich. Dziś nastolatek by podać swój numer telefonu musi wyciągnąć telefon z kieszeni.
W przypadku pamięci fotograficznej sprawy mają się podobnie.
Pamięć fotograficzna nie ćwiczona i nie używana
Zasób, którego nie posiadają wszyscy trudniej jest zbadać. W szkolnictwie jest wiele celów wspólnych dla wszystkich uczniów. Zajęcia jednak prowadzone muszą być w taki sposób by nauka docierała do najmniej zdolnych uczniów. Przez to niewiele czasu poświęca się na wydobycie z dzieciaków ich ponadprzeciętnych umiejętności.
Neuroplastyczność
Nauka o mózgu w ostatnich latach zrobiła ogromne kroki na przód. Dzięki rozwiniętym metodom obrazowania możemy obserwować mózg i jego działanie. Badania pokazują, że możemy mieć wpływ na budowę mózgu i wywoływać w nim zmiany trenując konkretne umiejętności.
To właśnie neuropatyczność powoduje, że mózg się zmienia dostosowując do tego jak jest stymulowany. Jej elementem jest Darwinizm neuronalny, powodujący, że zapominamy informacje, które nie są nam potrzebne.
Neuroplastyczność może jednak pomagać w uczeniu się kiedy wiesz jak korzystać z działania mózgu.
Czytanie Fotograficzne bazuje na ćwiczeniach treningu czytania i pamięci ejdetycznej. Wyćwiczenie czytania fotograficznego nie jest możliwe jeśli nie mamy dostępu do tego typu pamięci.
Pamięć fotograficzna to umiejętność, którą zdecydowanie łatwiej wyćwiczą wzrokowcy. Jest niezbędna by wyćwiczyć czytanie fotograficzne, ale nie jest wymagana by opanować szybkie czytanie. Jeśli chcesz czytać szybciej, a nie masz pamięci fotograficznej bez problemu możesz zacząć trening i czytać 2-3 razy szybciej.